Praskla realitní bublina?

Praskla realitní bublina?

Téma dneška, zítřka a asi i následujících měsíců. Už jste určitě zaznamenali zprávy a informace o tom, že se realitní trh změnil. Poptávka opadla, aukce nemovitostí jako velký hit posledních měsíců, možná i let, jsou již mimo mísu a když prodáváte nemovitost, jste šťastní za každého poptávajícího. Prakticky „ze dne na den“ se trh absolutně otočil. Zatímco ještě v prvním čtvrtletí tohoto roku se prodávalo skoro samo, v tom druhém je ve všech statistikách napříč různými subjekty vidět markantní útlum v prodejích, realizovaných hypotečních úvěrech či počtech poptávajících. Pojďme se na to podívat trochu detailněji. 

Statistiky

Statistika nuda je, má však cenné údaje. Co můžeme pozorovat? Vycházím ze zdroje Valuo.cz, který se mj. soustředí na sledování a analyzování realitního trhu. Pojďme se na pár věcí podívat:

Oproti loňskému roku přibylo 95% nabídek bytů na prodej. Co to znamená? Úpadek kupujících + nárůst nabídek = velký špatný pro prodej 😃

Počet prodaných rodinných domů klesl o více jak 30%. 

A tohle je zase odraz prvního grafu. Nadbytek nemovitostí, nedostatek kupujících se začal propisovat v prodejních cenách. 

Proč se to všechno stalo?

Úrokové sazby hypoték

Velké téma. Hypotéka za 6,19%. U průměrného bytu v Ústí n/L o výměře 70m2 a průměrné ceně 37.000,- Kč/m2, tedy ceně 2.590.000,- Kč (to je dnes byt o dispozici 2+1/3+1), potřebujete 518.000,- Kč vlastních zdrojů. A měsíční splátka? Na 25 let 13.592,- Kč měsíčně + provoz bytu, energie a služby. Řekněme, že bydlíte za cca 20.000 – 25.000,- Kč měsíčně. Nutno říci, že na takovou splátku musí mít kupec čisté příjmy min. 28.000,- Kč. To není zrovna jednoduché pro běžné „smrtelníky“. Oproti tomu nájem? do 15.000,- Kč seženete krásné bydlení. 

A co dům? Pěkný dům v dobrém stavu může být kolem 6.000.000,- Kč. Vlastní zdroje 1.200.000,- Kč, splátka hypotéky na 4.800.000,- Kč vychází na 31.486,- Kč + energie. Což v dnešní době může být položka i přes 15.000,- Kč měsíčně. Tedy bydlení v průměrném domě vychází na +- 50.000,- Kč. 

Ceny energií

Energetická krize je tu už nějaký čas s námi. Někoho zasáhla méně, někoho výrazně více. Co to ale udělalo s realitním trhem? V podstatě energie tak trochu znehodnotily nemovitosti. Pojďme zpět k předchozímu odstavci ohledně hypoték. Kupujete dům za 6.000.000,- Kč. Budete splácet hypotéku 32.000,- Kč. Spousta domů přešla v rámci dotací Zelená úsporám na plynové vytápění. Jaká bude dnes měsíční platba na zálohách? To často do poslední chvíle nevíme. Ale u jednoho, cenou velmi podobného domu, který prodávám, jsme na nákladu za plyn na cca 10-15tis Kč měsíčně. Přičteme-li elektřinu cca 5.000,- Kč a vodu, jste měsíčně na klidně 50.000,- Kč za bydlení. To je pro velkou část rodin naprosto mimo nepředstavitelné a neudržitelné. Z domů se dnes tak často stávají ležáky a ceny domů propadají i o 30%.

Celková drahota a nálada ve společnosti

Co si budeme povídat. Poslední měsíce je svět nějaký divoký. Ale to s tím nemusí nutně souviset. Stačilo jen to, že při nákupu domu či bytu jste si poslední roky často přišli jak v Turecku na tržnici. Možná, že i lidi jednoduše přestalo bavit neustále zvyšování cen a prostě se kousli a nekupují 😊. 

Co si o tom myslíte vy? Podělte se se mnou o svůj názor!

Díky za věnovaný čas a zase brzy na počtěnou! 😊

David

Líbil se vám článek?
Nezapomeňte ho sdílet:
Facebook
Email
WhatsApp
Telegram
Související články:
Nezařazené

Praskla realitní bublina?

Praskla realitní bublina? Téma dneška, zítřka a asi i následujících měsíců. Už jste určitě zaznamenali zprávy a informace o tom, že se realitní trh změnil.

celý článek »

Chcete se mnou spolupracovat?

Napište mi a já se vám brzy ozvu. 

nebo se podívejte